Ticketinfo

Grote zaal
Data
za 05 apr, 20:00
zo 06 apr, 16:00
Prijzen

Dounia Mahammed

BEURETTE* en peau de pêche

Een relaxed performance is een voorstelling die speciaal is aangepast om toegankelijk en comfortabel te zijn voor mensen die baat hebben bij een minder prikkelrijke omgeving. Dit kan bijvoorbeeld handig zijn voor mensen met autisme, ADHD, een sensorische gevoeligheid of een verstandelijke beperking.

→ Tijdens deze voorstelling blijft het zaallicht gedimd maar niet volledig uit.
→ Bezoekers zijn vrij om geluid te maken en te bewegen, en kunnen spontaan reageren op wat er op het podium gebeurt. 
→ Wie tijdens de voorstelling naar het toilet wil, kan de zaal eenvoudig verlaten en terugkeren. 
→ Ook wie later aankomt, mag gerust nog binnenkomen – laatkomers zijn welkom.

Het doel is om een inclusieve en stressvrije ervaring te bieden voor iedereen.

© Yasmine Chakib

Voorstelling

Dounia Mahammed

BEURETTE* en peau de pêche
Een voorstelling over generationeel trauma

Vandaag zoek ik naar wat ik heb doorgestreept. Woorden die mij niet meer passen, zinnen die te zwaar wogen. Ik lees de tekens in mijn huid. Ze onthullen wat onder de oppervlakte bleef. Vandaag herschrijf ik mezelf.

Sporen op een huid, vlekken op een blad, een beweging die gewist wordt en toch blijft hangen. Beurette en Peau de Pêche is een voorstelling over herinnering en transformatie. Over hoe taal inslijt in lichamen. Over hoe beelden worden opgelegd en weer afgeschud.

Beurette. Een woord dat ooit speels leek, een speelse omkering van beur, de term voor jongeren van Noord-Afrikaanse afkomst in Frankrijk. Maar taal is nooit onschuldig. Wat begon als een eigen naam, een geuzenwoord, werd langzaam iets anders: een term doordrenkt met exotisering, fetisjering, objectivering. Een woord dat vastlegt, definieert, dat een vrouw niet langer een vrouw laat zijn, maar een beeld. Seksistisch, reducerend, gevormd door een koloniale blik die nooit verdwijnt.

Wat betekent het om een woord te dragen dat anderen voor jou hebben bepaald? Wat als dat woord een geschiedenis in zich draagt die niet de jouwe is?

Tussen het Zoniënwoud en het Algerijnse platteland luistert een kleindochter naar haar grootmoeder. Haar verhalen maken het verleden tastbaar. De Franse bezetting, het verlies van een echtgenoot, martelingen. Maar ook zout en henna, de manieren waarop lichamen genezen, hoe trauma zich nestelt in huid en stilte. Het koloniale verleden is geen afgesloten hoofdstuk. Het echoot door in de vezels van een lichaam, in taal, in de blik waarmee wordt gekeken.

En dan is er nog peau de pêche. De trainingsbroek die ooit het straatbeeld kleurde, gedragen door Noord-Afrikaanse jongeren in Frankrijk en België. Een symbool van een generatie. Van een manier van bewegen, aanwezig zijn, bestaan. En net zoals beurette, werd het een label. Een identiteit die niet gekozen werd, maar opgelegd.

Maar wat als je die woorden terugneemt? Ze loswrikt uit de handen van anderen? Wat als je ze ontdoet van hun lading en opnieuw betekenis geeft?

Beurette en Peau de Pêche is een relaxed performance. Een ritmisch gedicht van woorden, muziek en beelden. Een landschap waarin taal mag vervloeien en betekenis mag verschuiven. Waarin niet alles begrepen hoeft te worden, omdat sommige dingen gevoeld moeten worden.

za 05 apr '25

zo 06 apr '25
Grote zaal
zaterdag 5 april om 20:00 + zondag 6 april om 16:00
Koop kaarten
Relaxed Performance
Toegankelijkheid

Lees hier meer over de toegankelijkheid van de Brakke Grond.

Shakespeare is Dead

Deze voorstelling is onderdeel van Shakespeare is Dead: hét festival voor de Nederlandstalige nieuwe theatertekst. Van 4 tot 6 april ontdek je alles over toneelschrijfkunst in een programma vol voorstellingen, lezingen en gesprekken. Meer info over het festival en het hele programma vind je hier.

Credits
Concept, tekst en performance Dounia Mahammed
Artistiek en dramaturgisch advies Hannah Zaouad
Scenografie Musia Mwankumi, Geertje Vangenechten
Licht Louise Crabbé
Motion Graphics Jacques Muela Kabeya
Muziek/sound Alan van Rompuy
Gebarentolk Kristien Desmettre
Productie Flo Delameilleure
Vertrouwenspersoon Shari Aku Legbedje
Producent Moussem Nomadisch Kunstencentrum
Coproducenten KAAP, Monty, de Brakke Grond, VIERNULVIER
Met de steun van De Vlaamse Gemeenschap
Met dank aan Kunstenwerkplaats, GC Felix Sohie, De FIGURANTEN, Zindzi Tillot Owusu, Silke Huysmans, Hannes Dereere en Simon d’Huyvetter