Suze Milius

Suze Milius (1986) studeerde in 2012 af aan de regieopleiding van de Toneelacademie Maastricht. Samen met Stefan Jakiela & collectief Urland won ze in dat jaar de Best of ITS- award 2012 (Amsterdam) voor de voorstelling TICKLEMEPINK. In 2013 werd Vzw House Crying Yellow Tears opgericht door scenograaf/ theatermaker Stefan Jakiela en regisseur Suze Milius. 

Suze is sindsdien als regisseur actief in zowel het Vlaamse als het Nederlandse theater. Naast haar werk als eindregisseur met spelers collectieven zoals Urland, De Nwe Tijd, BOG./Lisa Verbelen, Wunderbaum, Annelies van Hullebusch, Ballet Dommage en De Warme Winkel, maakt Suze opvallende eigen theaterproducties. In 2015 EXHIBIT, in 2016 Zwischen, vervolgens HUIS (2015-2017) en TALK SHOW in 2018 en dan nu ALL TOGETHER NOW!.

In 2018 won Suze de Erik Vos prijs voor aanstormende regisseurs. Het juryrapport looft haar ‘empathische en rijke visie op de intermenselijke uitwisseling’, die ‘nieuw, overtuigend en belangwekkend’ is. De jury schrijft: ‘Met een enorm oog voor theatrale details in het alledaagse en voor het absurde, geeft Suze Milius haar toeschouwers een meeslepende en zachtaardige blik op menselijke gedragingen. Door de nauwkeurigheid en rijkdom aan details waarmee haar acteurs de personages en scènes spelen, lijkt het soms alsof ze tijdens de repetitieperiode geconcentreerd als een tekenklas hun modellen hebben bestudeerd.’

Suzes kracht ligt in het versmelten van verschillende vormen en disciplines binnen de podiumkunsten. Zowel in eigen producties als in projecten waarvoor ze de eindregie op zich neemt, is haar kenmerkende theaterstijl zichtbaar. Suze schept met haar heldere structuren en scherpe keuzes, kaders waarbinnen de chaos, absurditeit en ongebruikelijke mengvormen van disciplines de ruimte krijgen. Door haar unieke kijk en werkwijze slaagt ze erin om performers in hun kracht te zetten, zowel individueel als samen.

De laatste jaren werkt ze veel samen met Annelinde Bruijs ( componist/performer/filosoof) aan een eigen muziektheater-repertoire: Portretten (2022), Solitude Hotel (2023) en NOT HERE (2025) i.s.m. O. Festival en Ground Floor (2024) i.s.m. Maartje Wortel en Orkater.